See moike on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "moikaa",
"3": "e"
},
"expansion": "moikaa + -e",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "moikaa + -e",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moike",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moike",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moiketta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moike",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moike",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moi",
"2": "k",
"3": "kk",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -e",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"synonym of moikuna"
],
"id": "en-moike-fi-noun-Abe9WHdI",
"links": [
[
"moikuna",
"moikuna#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "moikuna"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoi̯keˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞i̯k̟e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oike"
}
],
"word": "moike"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "moikaa",
"3": "e"
},
"expansion": "moikaa + -e",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "moikaa + -e",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moike",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moike",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moiketta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moikkeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moikkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moikkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moike",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moike",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moi",
"2": "k",
"3": "kk",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -e",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oike",
"Rhymes:Finnish/oike/2 syllables"
],
"glosses": [
"synonym of moikuna"
],
"links": [
[
"moikuna",
"moikuna#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "moikuna"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoi̯keˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞i̯k̟e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oike"
}
],
"word": "moike"
}
Download raw JSONL data for moike meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.